آسیب سازند

 | تاریخ ارسال: 1398/11/30 | 

آزمایشگاه آسیب سازند


مسئول آزمایشگاه: دکتر احسان خامه چی

کارشناس آزمایشگاه:

  • معرفی

 دستگاه Formation Damage (FDS350)

    این دستگاه اساساً با هدف ازریابی نحوه و میزان نفوذ سیالات تراویده از گل و یا سیمان حفاری، سیالات ورودی به سازند در اثر عملیات تمیزکاری و یا اسیدکاری چاه­ها، طراحی و ساخته شده است. ارزیابی ­ها بر مبنای اندازه ­گیری تراوایی مطلق نمونه­ ها نسبت به سیالات مختلف و مقایسه آنها در مراحل زمانی مختلف (مثلاً قبل و بعد از تزریق هر سیال خاص) صورت می­ پذیرد. بنابراین از جمله قابلیت های این دستگاه عبارتند از:

الفاندازه ­گیری تراوایی مطلق سنگ مخزن نسبت به مایعات مختلف

بآزمایش فیلتراسیون استاتیک گل حفاری

جانجام آزمایش نفوذ دینامیک گل حفاری با نرخ چرخش گل حداکثر تا 6 لیتر در دقیقه که با بهره ­گیری از تجهیزات جانبی و پمپ مخصوص امکان پذیر است.

دارزیابی نفوذ سیالات مختلف با محاسبه فشار در نقاط طولی مختلف مغزه با استفاده از تپ­های متعدد) آزمایش ارزیابی عملکرد اسیدکاری به عنوان یک عملیات تحریک چاه که در شرایط دما و فشار مخزن قابل انجام است) ارزیابی میزان حساسیت سنگ مخزن به آبهای تزریقی (Compatibility Test)

    با این دستگاه پارامترهایی مثل سرعت بحرانی، غلظت نمک، غلظت اسید و موارد مرتبط مشابه قابل ارزیابی و آزمایش هستند. سیالات نفوذ کننده، مشابه با حالت واقعی درون چاه به صورت مماس با سطح نمونه در جریان بوده و محفظه نگهدارنده نمونه به گونه­ای طراحی شده که هرزروی گل را نیز مشابه­سازی می نماید.

     حداکثر فشار قابل اعمال به اطراف نمونه مغزه به عنوان فشار فراز طبقاتی 10000 پام و حداکثر فشار منفذی و فشار گل قابل اعمال 5000 پام می باشد. حداکثر دمای عملیاتی دستگاه نیز 150 درجه سلسیوس است. مغزه نگهدار قادر به نگهداری و انجام آزمایش بر روی نمونه­های به قطر 5/1  اینچ و حداکثر به طول 4 اینچ است. در صورت ضرورت امکان بکارگیری دستگاه برای اندازه­های دیگر نیز وجود دارد. متالورژی تجهیزات به گونه­ای است که بکارگیری سیالات شیمیایی مختلف متداول در صنعت نفت و مخصوصاً اسیدها را امکان­پذیر می سازد.  

 دستگاه مربوطه ساخت شرکتVinci Technologies  فرانسه می باشد.
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1352 بار   |   دفعات چاپ: 323 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر